Huzurun merkezi temiz havanın ciğeri

Huzurun merkezi temiz havanın ciğeri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çifte bayram olarak kutlamak için ülkemizde gidilecek birçok yer var. Mevsim ve içeriğin önemini ihmal etmeden karar vermek gerektiğini düşünerek bir öneriler listesi hazırladım. İşte 4 gün için 4 rota…

Bozkırdaki Venedik’te renkli bir tatil
Eskişehir benim için bir şehrin kaderinin nasıl değişebileceğinin en başarılı örneği. Giderseniz ilk iş tarihi Odunpazarı evlerinin olduğu bölgeye uğrayın.

Eski konaklar arasında gezinirken, alışveriş yapacağınız ya da lezzetli bir mola vereceğiniz çok yer çıkacak karşınıza.

Kurşunlu Külliyesi’nde küçük bir Lületaşı Müzesi var, onu da listenize ekleyin. Türkiye’nin ilki olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’deki en güzel adresler arasında. Balmumu Heykeller Müzesi’nde, her biri kendi alanında iz bırakmış 160 karakterle selamlaşıyorsunuz. En etkileyici bölümlerden biri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı…

Cumhuriyet Tarihi Müzesi koleksiyonunda, Atatürk’ün farklı yıllara ait 51 portresi ile 100’den fazla eşyası var. Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, çocukların çok sevdiği bir yer. İçinde bir masal şatosu bulunuyor.

Doğanın kalbinde spor ve sağlık
Bolu her zaman doğayla baş başa kalmak, spor ve sağlık dolu bir tatil için ideal rota.

Büyük şehirlere yakınlığı da avantaj… Uluslararası işaret sistemi ile belirlenmiş farklı zorluk derecelerine sahip Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotaları burada.

Örneğin Gölcük bugünlerde bir masal dünyasına girmişsiniz gibi karşılayacak sizi. Etrafı göknar ağaçlarıyla ve çamlarla kaplı bir oksijen cenneti.

Yedigöller Milli Parkı ise bir kamp macerası yaşayıp şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin adresi olsun.

Tarihin sıfır noktasında zaman yolculuğu
Şanlıurfa, kültür gezileri içinde ayrıcalıklı bir rota! Babil’den Hitit’e, Pers’ten Roma’ya uzanan uygarlıklar beşiği… ‘Dünyanın En Eski Arkeolojik Tapınağı’ unvanına sahip olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Göbeklitepe burada.

Tarihin sıfır noktası… Neolitik dönemde insanların avcılık ve toplayıcılıkla birlikte ilk kez tarıma yöneldiği, buradaki kazılarda ortaya çıkarıldı.

Balıklıgöl de Urfa’nın simgelerinden. Balıkları ve Rizvaniye Camii’nin suyun üstüne düşen muhteşem aksini izlemenin mistik bir büyüsü var. Yanı başında yer alan Halepli Bahçe’deki amazon mozaikleri, dünyanın en kıymetli örnekleri arasında.

Türkiye’nin en fazla arkeolojik kazı yapılan şehri olan Şanlıurfa’daki Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nde 74 bin eser var ve Türkiye’nin en büyük beşinci müzesi. Sular altındaki Halfeti’de tekne turu yapmak ya da Harran’a gidip Fransa’daki Avignon ile İtalya’daki Alberobello kubbeli evlerinin benzerlerini görmek de mümkün.

Türkiye’nin Disneyland’inde doyasıya eğlence
Antalya Belek’te bulunan ve Türkiye’nin Disneyland’ı olarak kurgulanan The Land of Legends tema park ve otel, içinizdeki çocuğu selamlayan bir tasarıma sahip. Eğlence dünyasının dâhi ismi Franco Dragone’nin eseri. Komplekste su parkları, alışveriş üniteleri, Venedik kanallarının benzerleri, müzik enstrümanları şeklinde kayıkların gezdiği nehirler var

5D sinema, çılgın nehir, dalga havuzu, kızaklı su kaydırağı gibi adrenalini bol eğlence seçenekleri de bulunuyor. Masallardan esinlenilerek tasarlanan 410 otel odası, çocuklar kadar büyüklere de iyi gelecek.