Rap Müziğin Doğuşu ve Türkçe Rap

Rap Müziğin Doğuşu ve Türkçe Rap

Rap müzik yani Rythmic American Poetry (Ritmik Amerikan Şiirleri) 70’li yıllarda New York sokaklarında ortaya çıktı. Harlem ve Bronx gibi bölgelerde ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören ve ötekileştirilen siyahilerin isyanlarını simgeleyen bir müzik olarak doğru. R&B ve Breakdance ile birlikte harmanladıkları protest şiirleri büyük beğeni topladı. Bu müzik dalı başka sanat dallarına da ilham kaynağı olup duvar resimleri olarak da bilinen ve yine isyankâr bir ruh taşıyan Graffiti sanatının da başlangıcı oldu. Amerika’da siyahilerin sembol müziği olan rap müzikte ilk kez ses getiren beyaz Eminem oldu. Bir tabuyu yıkarak beyazların da kaliteli ve iyi rap müzik yapacağını ispatladı ve müzikseverler tarafından kabul gördü.

Ülkemizde ise bu müziğin kabul görmesi biraz geç oldu. Doksanlı yılların ortasında yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz tarafından icra edilen müzik ülkemize ilk kez Cartel ile birlikte girdi ve Kan Kardeşler şarkısı hit rekorları kırdı.
Yıllar geçtikçe kabiliyetli birçok rapper’ın doğuşunu gördüğümüz sektörde, Sagopa Kajmer, Ceza, Ayben, Killa Hakan, Norm Ender ve Fuat gibi isimlerle ilerleme gösterdi.

Günümüzde ise Ezhel, Gazapizm, Anıl Piyancı, Yener Çevik, Tankurt Manas, No.1, Joker, Allame gibi isimler bu müziği sürüklemekteler. Dizilerle birlikte günden güne daha popüler bir sürece giren rap müzik hitap ettiği kitleleri genişletiyor.

Rap müziğin kaliteli şarkılarına ulaşmak istiyorsanız Rap Müzik Dinle linkimizden faydalanabilirsiniz.