Tatliş dondurmalar

Tatliş dondurmalar

Yaz aylarının en sevilen tatlısıdır dondurmalar, sade, kakaolu, fıstıklı, çilekli, muzlu… Peki bu kadar çok tükettiğimiz dondurmanın sağlığımız için faydaları ve zararları nelerdir?

Yaz aylarının en sevilen tatlısıdır dondurmalar, sade, kakaolu, fıstıklı, çilekli, muzlu… Peki bu kadar çok tükettiğimiz dondurmanın sağlığımız için faydaları ve zararları nelerdir?

Dondurma yağlı süt veya krema ve tatlandırıcılarla hazırlanıyor. Burada ilk dikkat edilmesi gereken kullanılan tatlandırıcılar, işlenmiş şekerler ve glukoz-fruktoz şuruplarının uzun vadede kullanımları kansere yol açabiliyor. Bu nedenle dondurmanızı alırken bildiğiniz ve üretim kalitesine güvendiğiniz yerleri seçmeli ve aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta içeriğindeki yağ miktarıdır. Dondurmanın önerilen miktardan fazla tüketilmesi  doymamış yağ içeriğinden dolayı kolesterol seviyesini yükseltebilir.

Dondurmanın içerisinde bulunan süt laktoz içerir. Laktozun bir diğer adı da süt şekeridir. Bazı kişilerde laktoz intoleransı olabilir yani laktozu parçalayan laktaz enzimi üretilmemekte veya eksik olmaktadır. Bu kişiler dondurma tükettiklerinde sindirim problemi çekebilir. Alternatif olarak soya sütünden yapılan dondurmaları tercih edebilirler.

Dondurma tüketirken aşırıya kaçmamalı ve mümkün olan en güvenilir ürünler tercih edilmeli.

Peki faydaları nelerdir?

Yüksek mineral ve vitamin içeriğine sahip, kalsiyumca zengin, A, B6 ve B12 vitaminleri içerir.

Sütten üretilen dondurmalar protein ve kalsiyum kaynağı olarak önemli besin ihtiyaçlarımızı karşılar.

Tatlı ihtiyacınızı giderebileceğiniz düşük kalorili, alternatif olarak diyetinize ekleyebileceğiniz bir tatlıdır. Aynı miktardaki baklava 500 ve çikolata 600 kalori iken bir porsiyon dondurma 140 kaloridir.

Dondurmanın mutlulukla ilgisi nedir peki? Mutluluk hormonu olan serotonin proteinin yapıtaşlarından biri olan triptofan aminoasidinden üretiliyor. Sütte bulunan triptofan aminoasidi bu hormonun üretilmesini destekler ve psikolojik halinizi iyileştirir, stresten arındırır.

Dondurma ayrıca karbonhidrat, yağ ve protein içeriğiyle ideal bir enerji vericidir.